Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země za úsvitu

Uznání: ISS Expedition 2 Crew, Gateway to Astronaut Photography of Earth, NASA

Hranice mezi dnem a nocí na tomto nádherném pohledu na oceány a mračna nad naší planetou Zemí není vůbec náhlá a ostrá. Místo toho je hranice stínu neboli terminátor difuzní a vykazuje postupný přechod do tmy, kterou my zakoušíme za soumraku. Na této scéně se Sluncem zprava jsou vidět vrcholky mračen jemně osvětlené zčervenalým slunečním světlem filtrovaným průchodem zaprášenou troposférou, nejnižší vrstvou životodárné atmosféry. Na denní straně je na horní hranici vidět jasná vrstva ve velké výšce, která rozptyluje modré sluneční světlo a slábne do černoty vesmíru. Snímek byl pořízen v červnu 2001 z Mezinárodní kosmické stanice z výšky 409 kilometrů. Na Zemi se můžete podívat z pohodlí svého domova i právě teď.

Oslavte: Dnešní Den Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Astronaut Photography: ISS002-E-7377
  2. NASA: Earth observatory
  3. WebExhibits.org: Why are the skies blue and the sunsets red?
  4. WebExhibits.org: Why is the sky blue? (scattering)
  5. NASA: Global Climate Change: Visible Earth

Štítky: Země, Svítání, Terminator


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »