Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema Měsíce

Uznání a copyright: Image Credit & Copyright: Gyorgy Soponyai

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou obdržíme, pokud vyznačíme polohu Slunce na obloze každý den ve stejnou dobu po celý rok. Trik pro zobrazení analemy Měsíce spočívá v trochu delším čekání. Měsíc se v průměru vrací na stejné místo na obloze každý den o zhruba 50 minut a 29 sekund později. Takže pokud budete fotografovat Měsíc v následujících dnech vždy o 50 minut 29 sekund později, tak v průběhu lunace, nebo lunárního měsíce získáte analemě podobnou stopu, jelikož se skutečná poloha Měsíce posouvá vzhledem k jeho skloněné a eliptické dráze. Astronom Gyorgy Soponyai si k vytvoření tohoto kompozitního obrazu lunární analemy zvolil lunární měsíc od 26 března d 18. dubna s dobrým počasím z místa poblíž svého domova v maďarském Mogyorodu. Příliš tenké s slabé fáze lunárních srpků kolem novu ovšem nebylo možné zachytit, takže chybí. Na podkladovém snímku pořízeném 27. března směrem na jihozápad jsou v dálce vidět světla Budapešti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Analemma.com: Analema
  2. APOD: 2005-07-13 Analema Měsíce
  3. NASA: Earth's Moon
  4. Flickr.com: György Soponyai: Analemma of the Moon
  5. FourmiLab.ch: Inconstant Moon
  6. Youtube.com: Analemma of the Moon
  7. NASA: An Analemma of the Sun22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »