Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květinový úplněk

Uznání a copyright: Tiziano Boldrini

Jak 7. května zapadalo Slunce, tak na pozemské obloze vycházel jasný Měsíc v plné fázi, kterému někde říkají květinový úplněk. Na reflexní soumračné scéně těsně nad obzorem má ze zčervenalého slunečního světla růžovou barvu. Jedná se o jeden z nejjasnějších letošních úplňků, neboť fáze úplňku tento měsíc nastala jen asi 32 hodin od perigea. V perigeu je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže k Zemi. Zaplavené pole a ruina kostelní věže jsou blízko města Casaleggio Novara v regionu Piedmont v severní Itálii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Flower Moon
  2. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory

Štítky: Úplněk, Růžový, Reflection, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »