Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květinový úplněk

Uznání a copyright: Tiziano Boldrini

Jak 7. května zapadalo Slunce, tak na pozemské obloze vycházel jasný Měsíc v plné fázi, kterému někde říkají květinový úplněk. Na reflexní soumračné scéně těsně nad obzorem má ze zčervenalého slunečního světla růžovou barvu. Jedná se o jeden z nejjasnějších letošních úplňků, neboť fáze úplňku tento měsíc nastala jen asi 32 hodin od perigea. V perigeu je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže k Zemi. Zaplavené pole a ruina kostelní věže jsou blízko města Casaleggio Novara v regionu Piedmont v severní Itálii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Flower Moon
  2. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory

Štítky: Úplněk, Růžový, Reflection, Přízemí


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »