Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Květinový úplněk

Uznání a copyright: Tiziano Boldrini

Jak 7. května zapadalo Slunce, tak na pozemské obloze vycházel jasný Měsíc v plné fázi, kterému někde říkají květinový úplněk. Na reflexní soumračné scéně těsně nad obzorem má ze zčervenalého slunečního světla růžovou barvu. Jedná se o jeden z nejjasnějších letošních úplňků, neboť fáze úplňku tento měsíc nastala jen asi 32 hodin od perigea. V perigeu je Měsíc na své eliptické dráze nejblíže k Zemi. Zaplavené pole a ruina kostelní věže jsou blízko města Casaleggio Novara v regionu Piedmont v severní Itálii.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Next Full Moon Is a "Supermoon" Flower Moon
  2. APOD: 2020-03-14 Východ Měsíce a stín hory

Štítky: Úplněk, Růžový, Reflection, Přízemí


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »