Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Jupiteru a Saturnu za skalní věží Alien Throne

Uznání a copyright: Marcin Zając

Jaké planety jsou za tou neobvyklou skalní věží? Saturn (vlevo dole) a Jupiter. Tato jasná planetární dvojice je tento měsíc po západu Slunce na jihovýchodě dosti prominentní. Ve vašem pohledu na největší planety Sluneční soustavy asi nebude malebné hoodoo v popředí, ani spektakulární centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy přes pozadí, ale i tak by měl být pro oči zajímavý. Obraz je kompozitem následných expozic popředí a pozadí pořízených koncem května stejnou kamerou ze stejného místa: badlands v Ah-Shi-Sle-Pah Wilderness v San Juan Basin v Novém Mexiku v USA. Skalní věž neformálně nazývaná 'Alien Throne' se tyčí do výše 3 metry. Saturn a Jupiter budou pospolu po západu Slunce po několik měsíců.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: Saturn
 2. NASA: Jupiter
 3. EarthSky.org: April 2020 guide to the bright planets
 4. APOD: 2008-07-03 Hoodoo nebe
 5. Wikipedia: Hoodoo_(geology)
 6. NASA: The Milky Way Galaxy
 7. Futurity.org: Foto: Překvapený pejsek :-)
 8. Wikipedia: Badlands
 9. Youtube.com: Ah-Shi-Sle-Pah Wilderness Study Area, New Mexico
 10. Wikipedia: San_Juan_Basin
 11. Wikipedia: New_Mexico
 12. Wikipedia: United_States
 13. APOD: 2020-04-19 Přibližování Cassini k Saturnu
 14. APOD: 2019-09-08 Perijove 11: Průlet kolem Jupiteru

Štítky: Jupiter, Saturn, Hoodoo


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »