Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíc meteorů

Uznání a copyright: Greg Priestley

Toto fascinující časosběrné video zachycuje přes tisíc nočních záblesků meteorů. První jednotlivá políčka videa začínají v dubnu 2019 a byla vybrána z 372 poměrně jasných nocí ze snímků automatické širokoúhlé observatoře v odlehlém Novém Jižním Walesu v Austrálii. Snímky jsou uspořádány podle místního hvězdného času, který využívá poloh hvězd k měření otáčení Země a sledují postup souhvězdí širokoúhlým polem během celého roku z 33. stupně jižní šířky. Během doby zachycují různé meteory včetně sporadických meteorů, jasných bolidů a meteorických rojů (a bleskových skřítků). Všechny snímky byly zpracovány stejným způsobem, takže ukazují skutečné změny podmínek místní oblohy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Vimeo.com: Greg Priestley: 1,000 meteors (4K)
  2. Dur.ac.uk: Local Sidereal Time
  3. AMSmeteors.org: Meteor FAQ
  4. SkyAndTelescope.org: IS THERE SUCH A THING AS A RANDOM METEOR?
  5. NASA: Red Sprites Above the U.S. and Central America

Štítky: Meteor, Timelapse


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »