Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíc meteorů

Uznání a copyright: Greg Priestley

Toto fascinující časosběrné video zachycuje přes tisíc nočních záblesků meteorů. První jednotlivá políčka videa začínají v dubnu 2019 a byla vybrána z 372 poměrně jasných nocí ze snímků automatické širokoúhlé observatoře v odlehlém Novém Jižním Walesu v Austrálii. Snímky jsou uspořádány podle místního hvězdného času, který využívá poloh hvězd k měření otáčení Země a sledují postup souhvězdí širokoúhlým polem během celého roku z 33. stupně jižní šířky. Během doby zachycují různé meteory včetně sporadických meteorů, jasných bolidů a meteorických rojů (a bleskových skřítků). Všechny snímky byly zpracovány stejným způsobem, takže ukazují skutečné změny podmínek místní oblohy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Vimeo.com: Greg Priestley: 1,000 meteors (4K)
  2. Dur.ac.uk: Local Sidereal Time
  3. AMSmeteors.org: Meteor FAQ
  4. SkyAndTelescope.org: IS THERE SUCH A THING AS A RANDOM METEOR?
  5. NASA: Red Sprites Above the U.S. and Central America

Štítky: Meteor, Timelapse


38. vesmírný týden 2023

38. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 9. do 24. 9. 2023. Měsíc bude v první čtvrti a večer je pouze velmi nízko nad obzorem. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno se k nepřehlédnutelné Venuši přidává Merkur. Slunce vyvrhlo oblak hmoty směřující k Zemi. Kometa Nišimura po pěkném ranním představení zmizela i z večerní oblohy. Astronomický ústav vydal analýzu bolidu z 10. září. Na ISS dorazila posádka v lodi Sojuz MS-24. ISS můžeme vidět přelétat večer na obloze. Startovaly další starlinky a řadu teček letící oblohou spatřilo mnoho pozorovatelů. Před 20 lety zanikla v atmosféře Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

EGP (Ajisai)

Prelet družice družice EGP pod Hyádami.

Další informace »