Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ kukuřičného úplňku

Uznání a copyright: Zarcos Palma

Východ Měsíce může být dramatický. Teleobjektivem časosběrně zaznamenaný východ kukuřičného úplňku tento měsíc ze vzdálenosti téměř 30 km od obzoru učinil vzestup půl stupně velkého průvodce Země nezvykle impozantním. Snímek byl pořízen z Portugalska, i když většina popředí, včetně světel vesnice Puebla de Guzmán, je ve Španělsku. Kukuřičný úplněk za své jméno vděčí některým severním kulturám původních obyvatel Amerik, jelikož nastává v ročním období dozrávání kukuřice. Povšimněte si, že Měsíc nevypadá větší blíže k obzoru, jedná se pouze o iluzi, že má u obzoru zdánlivě větší velikost. Příští úplněk nastane začátkem dalšího měsíce a bude mít jméno sklizňový úplněk, jelikož nastane v období blízko severní podzimní rovnodennosti a severní sklizni polí.

Seznam odkazů v popisu

 1. Almanac.com: FULL MOON FOR SEPTEMBER 2020 - THE FULL CORN MOON
 2. APOD: 2017-12-03 Siluety v úplňku
 3. Wikipedia: Portugal
 4. Youtube.com: VUELO EN PUEBLA DE GUZMÁN - HUELVA
 5. Wikipedia: Spain
 6. Almanac.com: FULL MOON NAMES - TRADITIONAL NAMES FOR THE FULL MOONS
 7. Wikipedia: Indigenous_peoples_of_the_Americas
 8. Wikipedia: Maize
 9. NASA: Earth's Moon
 10. Wikipedia: Moon_illusion
 11. Pinimg.com: Foto: Tři psi :-)
 12. APOD: 2019-09-13 Sklizňový úplněk
 13. Wikipedia: September_equinox

Štítky: Kukuřičný úplněk, Měsíc, Moonrise


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »