Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblouky přes arktickou oblohu

Uznání a copyright: Giulio Cobianchi

Co jsou ty dva ohromné oblouky přes oblohu? Možná, že známější je ten vlevo, centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Zdá se, že tento velký disk hvězd a mlhovin obklopuje většinu jižní oblohy. Pod tímto hvězdným obloukem je vidět rezavě oranžová planeta Mars a protáhlá Galaxie v Andromedě. Během chladné arktické noci se na několik minut objevil druhý obří oblouk vpravo, který obklopuje většinu severní oblohy: polární záře. Polární záře jsou mnohem blíže než hvězdy, jelikož je tvoří zářící vzduch vysoko v zemské atmosféře. Mimo zelený oblouk polární záře je vidět skupina hvězd známá jako Velký vůz. Tento digitální kompozit z 18 snímků byl pořízen v polovině prosince z Lofotských ostrovů v Norsku.

Přehled APODu v roce 2020: Přednáška RJN pro Night Sky Network.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Milky Way Galaxy
  2. APOD: 1997-08-04 A Rusty Sunset on Mars
  3. NASA: Mars - The Red Planet
  4. APOD: 2015-08-30 M31: Galaxie v Andromedě
  5. Twimg.com: Foto: Kočičky v dece :-)
  6. APOD: 2020-05-31 Polární záře nad Švédskem
  7. NASA: What Is an Aurora?
  8. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  9. APOD: 2019-03-22 Symfonie severní zimní oblohy
  10. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
  11. Wikipedia: Big_Dipper
  12. GiulioCobianchi.com: Capture the night
  13. Youtu.be: Beautiful Lofoten (Norway / Arctic Circle) AERIAL DRONE 4K VIDEO
  14. Wikipedia: Norway

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Big dipper


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025

Kometa C/2025 A6 (Lemmon) 18. 10. 2025 20:45-20:57 SELČ, WO FLT98 (ohnisko 512 mm), ZWO ASI294MC Pro, 13×60 s. Pouze složeno v Pixinsight a zahýbáno křivkami.

Další informace »