Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 14: Pohled z Antaresu

Uznání: Edgar Mitchell, Apollo 14, NASA; Mosaic - Eric M. Jones

Tento pátek před padesáti lety přistál na Měsíci lunární modul Apolla 14 Antares. Na konci pobytu pořídil kosmonaut Ed Mitchell při pohledu z okna sérii fotografií, které jsou sestaveny do podrobné mozaiky na stránkách Apollo Lunar Surface Journal, které editoval Eric Jones. Pohled míří k vrchovině Fra Mauro na severozápad od místa přistání poté, co kosmonauté Apolla 14 skončili svou druhou a poslední procházku na Měsíci. V popředí je vidět Modular Equipment Transporter, dvoukolové, rikši podobné vozítko určené pro převoz nástrojů a vzorků. U obzoru ve středu nahoře je 1,5 metru velký balvan zvaný Turtle rock (Želva). V mělkém kráteru pod Želvou je dlouhá bílá rukojeť nástroje pro sběr vzorků, kterou tam jako oštěp vrhnul Mitchell. Mitchellův kolega a první Američan ve vesmíru Alan Shepard také provizorním šestkou železem odpálil dva golfové míčky. Jeden z Shepardových míčků je vidět jako bílá skvrna pod Mitchellovým oštěpem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Marshall History Overview
  2. NASA: Ed Mitchell's Apollo 14 Suit
  3. NASA: Apollo 14 Image Library
  4. NASA: Assembled Panoramas
  5. NASA: Apollo Lunar Surface journal
  6. Wikipedia: Apollo_14
  7. NASA: EVA-2 Closeout and the Golf Shots
  8. APOD: 2001-05-05 Let Sheparda ve Freedom 7
  9. NASA: RealVideo Clip (1 min 41 sec)
  10. NASA: a14/a14det9337.jpg

Štítky: Apollo 14, Lunární modul, Mosaic, Golf


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »