Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 1350

Uznání a copyright: Mike Selby, Warren Keller

Tento nádherný vesmírný ostrov se nachází asi 85 miliónů světelných roků daleko v jižním souhvězdí Pece (Fornax). Zdá se, že se těsně zavinutá spirální ramena NGC 1350 obydlená mladými modrými hvězdokupami spojila do kruhu kolem velkého jasné jádra, což galaxii dává vzhled kosmického oka. NGC 1350 měří asi 130 000 světelných roků. To ji činí větší, nebo trochu větší, než je Mléčná dráha. NGC 1350 je pro pozemské astronomy vidět na okraji Kupy galaxií v Peci, ale její odhadovaná vzdálenost znamená, že galaxie samotná členem kupy není. Jasné paprsčité hvězdy na teleskopickém pohledu v popředí jsou členy naší vlastní spirální galaxie Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Constellations: Fornax -- Death of an Elemen
  2. ESO.org: The Colossal Cosmic Eye - ESO's VLT Captures Image of Spiral Galaxy NGC 1350
  3. Wikipedia: List_of_largest_optical_reflecting_telescopes
  4. APOD: 2016-06-11 Kupa galaxií v Peci
  5. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: Spirální galaxie, Fornax


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »