Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseverance se rozjíždí

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Mars 2020

Perseverance se po příletu do kráteru Jezero na Marsu 4. března rozjela. Na ostrém snímku z navigační kamery Navcam jsou vidět stopy po kolech v marťanské půdě. První pojezd při přípravě na práci na povrchu rudé planety trval asi 33 minut. Při krátké a úspěšné zkušební jízdě Perseverance pojela dopředu o 4 metry, udělala 150stupňovou zatáčku, zacouvala a nyní v místě přistání pokřtěném na Octavia E. Butler Landing parkuje na jiném místě. Celková ujetá dráha při prvním výletu byla asi 6,5 metru, při pravidelném popojíždění v budoucnu se dá běžně očekávat 200 metrů i více.

Zodpovězte prosím krátký dotazník ohledně estetiky a astronomie: Sonifikace

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s Perseverance Drives on Mars’ Terrain for First Time
  2. NASA: Perseverance Is Roving on Mars
  3. NASA: The Mars 2020 Perseverance Rover Wheels and Legs
  4. NASA: Perseverance Drive Visualization
  5. NASA: Welcome to ‘Octavia E. Butler Landing'
  6. NASA: Perseverance Drive Visualization
  7. NASA: Mars Exploration Program

Štítky: Perseverance, Mars, Vozítko, First drive


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »