Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars nad kruhem kamenů u Duddo

Uznání a copyright: Ged Kivlehan

Proč jsou zde ty velké kameny? Pět kamenů u Duddo v okrese Northumberland v Anglii patří k těm slavnějším kruhům z kamenů. Krátká chůze přes prázdná pole vás přivede k sestavě v otevřené krajině poblíž mírné vyvýšeniny z neobvyklých kamenů velikosti člověka, které se liší od všeho kolem. Zvětralé povrchy pískovců s drážkami a důlky odpovídají jejich vztyčení asi před 4000 lety, ale důvod pro jejich umístění zůstává neznámý. Snímek je kompozit ze dvou následných expozic pořízených ze stejného místa a byl pořízen v říjnu minulého roku pod hvězdnatou oblohou, když Země procházela kolem Marsu, takže rudá planeta byla neobvykle velká a jasná. Mars je stále ještě viditelný po západu Slunce, ale v několika přístích měsících bude stále blíž k obzoru.

APOD na Instagramu v: angličtině, indonézštině, perštině a portugalštině.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Duddo_Five_Stones
  2. Youtu.be: The Ultimate Northumberland Drone Movie
  3. Wikipedia: England
  4. Youtu.be: Duddo Stone Circle
  5. Youtu.be: Duddo Stones, Northumberland
  6. Youtu.be: The Duddo Stones
  7. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
  8. Youtu.be: The Duddo Stones
  9. Wikipedia: Sandstone
  10. NorthumberlandArchives.com: The Duddo Stones
  11. NASA: Earth
  12. APOD: 2020-10-06 Přibližování Marsu 2020
  13. NASA: Mars - The Red Planet
  14. NASA: What's Up: March 2021 [Video]
  15. APOD: 2015-11-26 Planety ráno

Štítky: Clouds Mars, Duddo Stone Circle, Mars, Kruh kamenů u Duddo, Mraky


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

sluneční skvrny

300/1500 + Canon

Další informace »