Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ingenuity - sol 39

Uznání: NASA / JPL-Caltech / MSSS

Marťanský vrtulníček Ingenuity má už všechny čtyři nohy dole a zde byl zachycen při svém 39. solu (30. března) zavěšený pod břichem roveru Perseverance. Pohled téměř z úrovně povrchu je mozaikou snímků z kamery WATSON na robotickém rameni SHERLOC. Experimentální vrtulníček uprostřed pohledu visí jen pár centimetrů nad marťanským povrchem. Stopy Perseverance míří za kola roveru k okraji kráteru Jezero, který je vidět asi 2 kilometry daleko. Vrtulníček Ingenuity váží asi 1,8 kilogramu. To na Marsu odpovídá váze 0,68 kilogramu. Listy rotoru s rozpětím 1,2 metru se pokusí o první poháněný vzlet létajícího prostředku na jiné planetě v řídké marťanské atmosféře, která má je jednoprocentní hustotu zemské atmosféry, ne spíš než 48. sol (8. dubna).

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars helicopter tech demo: Taking Flight on Another World
  2. NASA: PIA24449: Ingenuity Helicopter is Ready to Drop
  3. NASA: Ingenuity Tech Specs
  4. ScienceNotes.org: How to Calculate Weight on Other Planets
  5. MathsIsFun.com: Aren't "weight" and "mass" the same?
  6. NASA: Mars helicopter tech demo: It's Cold on Mars
  7. NASA: NASA Ingenuity Mars Helicopter Prepares for First Flight

Štítky: Ingenuity helicopter, Perseverance rover, Mars


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »