Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, Velryba a Hokejka

Uznání a copyright: Grand Mesa Observatory, Terry Hancock / Tom Masterson

Kometa ATLAS (C/2020 R4), která se 1. března nejvíce přiblížila ke Slunci a 23. dubna k Zemi, má na tomto pěkném teleskopickém pohledu slabou nazelenalou komu a krátký ohon. Kometa zachycená v poloze 5. května se nacházela v hranicích severního souhvězdí Loveckých psů (Canes Venatici) v zorném poli blízko zajímavých galaxií pozadí lidově nazývaných Velryba a Hokejka. NGC 4631 je spirální galaxie viděná z boku, má vzhled kytovce, ale velikost Mléčné dráhy, je 25 milionů světelných roků daleko a je vidět u okraje vpravo nahoře. NGC 4656/7 mají tvar ohnuté hokejky, kterou tvoří vzájemně se ovlivňující galaxie vlevo níže pod NGC 4631. Deformace a prolínající se stopy plynu zjištěné na jiných vlnových délkách naznačují, že vesmírná Velryba a Hokejka se ve své dávné minulosti vzájemně těsně potkaly. Kometa ATLAS se nachází od Země asi 7 světelných minut, už odlétá a vnitřní sluneční soustavu by měla znovu navštívit za necelých 1000 let.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.org: MAKE THE MOST OF COMET ATLAS
  2. Flickr.com: Transient Astronomer: Comet C/2020 R4 (ATLAS) Passes by the Hockey Stick and Whale Galaxies
  3. APOD: 2009-08-21 Velryba a Hokejka
  4. Harvard.edu: Resolved Stellar Streams around NGC 4631 from a Subaru/Hyper Suprime-Cam Survey
  5. TheSkyLive.com: Comet C/2020 R4 (ATLAS)
  6. NASA: Comets

Štítky: C/2020 R4, Ngc4631, Ngc4656


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »