Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivý vodopád za měsíčního světla

Uznání a copyright: Tara Mostofi

V určitých únorových dnech lze v národním parku Yosemity při západu Slunce spatřit prchavý ohnivý vodopád, když ovšem voda teče, počasí spolupracuje a je správný směr k zapadajícímu Slunci. Často se fotografuje z vyhlídkových míst pod ním ve správný okamžik, kdy je sezónní vodopád Horsetail Fall izolován ve stínu strmé stěny El Capitan. Potom stále ještě ozářený paprsky zčervenalého slunečního světla vodopád krátce získává dramatický, ohnivý vzhled. Ale ohnivý vodopád Horsetail se dá fotografovat i za měsíčního světla. Za měsíčního světla je jev ohnivého vodopádu ještě prchavější a je vidět, když jasný Měsíc zapadá ve správném směru na západním obzoru. Při dobře naplánovaném fotografování prchavého ohnivého vodopádu Horsetail osvětleného jasným zapadajícím Měsícem v časných ranních hodinách 15. dubna byla obloha dostatečně jasná.

Seznam odkazů v popisu

  1. NPS.gov: Yosemite National Park
  2. NPS.gov: Horsetail Fall
  3. APOD: 2014-03-21 Stopy hvězd nad El Capitan
  4. NPS.gov: Episode 14: Horsetail Fall
  5. Youtube.com: 15 April 2022 Moonlit Firefall off Horsetail Fall Yosemite Valley

Štítky: Měsíc, Yosemite, Horsetail, Vodopád


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Další informace »