Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 000 kilometrů dlouhý galaktický most

Uznání a copyright: Maxime Oudoux, Jean-Francois GELY

Díky této kreativní astrospolupráci můžete sledovat rovinu naší galaxie Mléčné dráhy, která přemosťuje oblohu severní a jižní polokoule. Pro vytvoření tohoto rozsáhlého obrazu noční oblohy byly ve stejný den pořízeny snímky oblohy nad observatořemi El Sauce v Chile (nahoře) a Saint-Veran ve francouzských Alpách. Při šestihodinovém časovém odstupu se planeta Země pootočila tak, že se Mléčná dráha dostala nad kopule observatoří, přičemž expozice byly pořízeny podobnými fotoaparáty a objektivy namontovanými na jednoduchých stativech na obou místech. Na tmavé chilské obloze, kde je poblíž kopule observatoře vidět Velké a Malé Magellanovo mračno, je též patrné světélkování vzduchu. Při podobných expozicích ve francouzských Alpách je patrné světelné znečištění, ale i tak je v severní noci stále možné spatřit u obzoru vzdálenou Galaxii v Andromedě. Obě observatoře od sebe dělí asi 10 000 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-07-30 Příběh dvou polokoulí
  2. NASA: Earth
  3. NASA: Beyond Our Solar System
  4. APOD: 2016-10-13 Galaxie z náhorní plošiny
  5. APOD: 2021-11-06 Galaxie mezi dvěma přáteli

Štítky: Mléčná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »