Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25 nejjasnějších hvězd noční oblohy

Uznání a copyright: Tragoolchitr Jittasaiyapan

Znáte jména některých nejjasnějších hvězd? Pravděpodobně ano, i když některé jasné hvězdy mají jména tak stará, že pocházejí téměř z počátků psaného jazyka. Mnoho světových kultur má pro nejjasnější hvězdy svá vlastní jména a je kulturně a historicky důležité si je připomínat. V zájmu přehledné celosvětové komunikace však Mezinárodní astronomická unie (IAU) začala standardizovat názvy hvězd. Zde je zobrazeno 25 nejjasnějších hvězd na noční obloze, jak je v současné době vidí lidé, spolu s jejich jmény uznávanými Mezinárodní astronomickou unií. Některá jména hvězd mají zajímavé významy, včetně Sirius (latinsky spalovač), Vega (arabsky padající) a Antares (řecky protivník Marsu). Pravděpodobně znáte i jméno alespoň jedné hvězdy, která je příliš slabá na to, aby se dostala do tohoto seznamu: Severka (Polaris).

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Star
 2. Wikipedia: List_of_languages_by_first_written_accounts
 3. Wikipedia: List_of_brightest_stars#Main_table
 4. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
 5. UNESCO.org: World Heritage
 6. IAU.org: About the IAU
 7. Wikipedia: IAU_Working_Group_on_Star_Names
 8. Instagram.com: t._jittasaiyapan: My first APOD on 25 June 2019
 9. NASA: Stars
 10. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 11. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
 12. PetsWorld.in: Foto: přemýšlivý pes :-)
 13. APOD: 2000-06-11 Sírius: Nejjasnější hvězda
 14. Wikipedia: Latin
 15. Wikipedia: List_of_Arabic_star_names
 16. Wikipedia: Proto-Greek_language
 17. Wikipedia: Polaris

Štítky: Jasné hvězdy, Noční obloha, Colors


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »