Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

25 nejjasnějších hvězd noční oblohy

Uznání a copyright: Tragoolchitr Jittasaiyapan

Znáte jména některých nejjasnějších hvězd? Pravděpodobně ano, i když některé jasné hvězdy mají jména tak stará, že pocházejí téměř z počátků psaného jazyka. Mnoho světových kultur má pro nejjasnější hvězdy svá vlastní jména a je kulturně a historicky důležité si je připomínat. V zájmu přehledné celosvětové komunikace však Mezinárodní astronomická unie (IAU) začala standardizovat názvy hvězd. Zde je zobrazeno 25 nejjasnějších hvězd na noční obloze, jak je v současné době vidí lidé, spolu s jejich jmény uznávanými Mezinárodní astronomickou unií. Některá jména hvězd mají zajímavé významy, včetně Sirius (latinsky spalovač), Vega (arabsky padající) a Antares (řecky protivník Marsu). Pravděpodobně znáte i jméno alespoň jedné hvězdy, která je příliš slabá na to, aby se dostala do tohoto seznamu: Severka (Polaris).

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Star
  2. Wikipedia: List_of_languages_by_first_written_accounts
  3. Wikipedia: List_of_brightest_stars#Main_table
  4. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
  5. UNESCO.org: World Heritage
  6. IAU.org: About the IAU
  7. Wikipedia: IAU_Working_Group_on_Star_Names
  8. Instagram.com: t._jittasaiyapan: My first APOD on 25 June 2019
  9. NASA: Stars
  10. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
  11. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
  12. PetsWorld.in: Foto: přemýšlivý pes :-)
  13. APOD: 2000-06-11 Sírius: Nejjasnější hvězda
  14. Wikipedia: Latin
  15. Wikipedia: List_of_Arabic_star_names
  16. Wikipedia: Proto-Greek_language
  17. Wikipedia: Polaris

Štítky: Jasné hvězdy, Noční obloha, Colors


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »