Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické stanice na nízké oběžné dráze

Uznání a copyright: Zarcos Palma

Tmavou předúsvitovou oblohu překřížily 3. ledna dvě kosmické stanice na nízké oběžné dráze Země už ozářené slunečním světlem. Složeným časosběrným snímkem se od západu na východ (zleva doprava) více než hodinu před východem Slunce pohybovala horní stopou čínská vesmírná stanice Tiangong. Stanice Tiangong prolétá proti hvězdnému pozadí těsně pod obráceným asterismem Velkého vozu ve Velké Medvědici (Ursa Major) poblíž vrcholu jejího jasného oblouku a nad hvězdou Polárka (Polaris) u severního pólu . Necelých pět minut předtím na tmavé obloze vytvořila svou slunečním světlem ozářenou stopu Mezinárodní vesmírná stanice. Její stopa začíná těsně nad písmenem W tvořeným jasnými hvězdami Kasiopeje u severního obzoru. Dramatické popředí se nalézá v opuštěném dole Achado do Gamo v jihovýchodním Portugalsku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Tiangong_space_station
  2. AstroViewer.net: Observation of Tiangong
  3. NASA: International Space Station
  4. NASA: Spot the Station

Štítky: ISS, Tiangong, Big dipper


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »