Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické stanice na nízké oběžné dráze

Uznání a copyright: Zarcos Palma

Tmavou předúsvitovou oblohu překřížily 3. ledna dvě kosmické stanice na nízké oběžné dráze Země už ozářené slunečním světlem. Složeným časosběrným snímkem se od západu na východ (zleva doprava) více než hodinu před východem Slunce pohybovala horní stopou čínská vesmírná stanice Tiangong. Stanice Tiangong prolétá proti hvězdnému pozadí těsně pod obráceným asterismem Velkého vozu ve Velké Medvědici (Ursa Major) poblíž vrcholu jejího jasného oblouku a nad hvězdou Polárka (Polaris) u severního pólu . Necelých pět minut předtím na tmavé obloze vytvořila svou slunečním světlem ozářenou stopu Mezinárodní vesmírná stanice. Její stopa začíná těsně nad písmenem W tvořeným jasnými hvězdami Kasiopeje u severního obzoru. Dramatické popředí se nalézá v opuštěném dole Achado do Gamo v jihovýchodním Portugalsku.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Tiangong_space_station
  2. AstroViewer.net: Observation of Tiangong
  3. NASA: International Space Station
  4. NASA: Spot the Station

Štítky: ISS, Tiangong, Big dipper


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »