Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Webbovo první hluboké pole

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Tento úžasný infračervený snímek byl zveřejněn před rokem, kdy vesmírný dalekohled Jamese Webba zahájil svůj průzkum vesmíru. Pohled na raný vesmír v jižním souhvězdí Létající ryby (Volans) byl pořízen za 12,5 hodiny expozice pomocí kamerou NIRCam. Hvězdy se šesti paprsky se samozřejmě nacházejí hluboko uvnitř naší Mléčné dráhy. Jejich difrakční vzor je charakteristický pro 18 segmentů šestiúhelníkových zrcadel, které společně pracují jako jediné primární zrcadlo o průměru 6,5 metru. Tisíce galaxií, které zaplňují zorné pole, jsou členy vzdálené kupy galaxií SMACS0723-73, vzdálené asi 4,6 miliardy světelných let. Světelné oblouky, které jako by prokvétaly hluboké pole, jsou však ještě vzdálenější galaxie. Jejich obraz je zborcený a zvětšený temnou hmotou, která v kupě galaxií převládá, což je efekt známý jako zobrazení gravitační čočkou. Analýza světla Webbovým přístrojem NIRISS ze dvou jednotlivých oblouků pod jasnou hvězdou s paprsky ukazuje, že oba oblouky jsou obrazem stejné galaxie na pozadí. A světlu z této galaxie trvalo přibližně 9,5 miliardy let, než dosáhlo Kosmický dalekohled Jamese Webba.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field Unveiled (NIRCam Image)
  2. NASA: Webb Celebrates First Year of Science With Close-up on Birth of Sun-like Stars
  3. WebbTelescope.org: Zoomable Image: Deep Field SMACS 0723 (NIRCam)
  4. WebbTelescope.org: How Does Webb See Back in Time?
  5. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  6. APOD: 2022-05-11 Gravitační škleb
  7. WebbTelescope.org: Webb's First Deep Field (NIRISS Emission Spectra)
  8. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery

Štítky: Kupa galaxií, Smacs 0723-73, Gravitační čočky


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »