Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete vidět prstenec kolem Slunce? Je snadné ho uvidět na denní obloze po celém světě. Kruhové halo o průměru 22 stupňů, které vzniká na náhodně orientovaných ledových krystalcích v řídkých vysokých oblacích cirrus, je vidět mnohem častěji, než duha. Toto halo bylo zachyceno chytrým telefonem 29. května 2021 nedaleko Říma v Itálii. K nalezení běžného jasného halo prstence obvykle stačí opatrně zakrýt Slunce, například špičkou prstu. Charakteristický úhlový poloměr halo se přibližně rovná rozpětí ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chcete vidět zatmění s ohnivým prstencem? To je těžší. Efektní prstencová fáze dnešního zatmění Slunce (14. října), známá jako ohnivý prstenec, je krátce viditelná pouze tehdy, když stojíte v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad omezenými částmi Severní, Střední a Jižní Ameriky. Pokud je zatmění Slunce pozorováno z širších oblastí celé Ameriky, tak je pouze částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2023-10-05 Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím
  5. EarthSky.org: Annular solar eclipse coming on October 14!
  6. APOD: 2009-01-25 Prstencové zatmění: Prsten ohně
  7. NASA: Coming Soon: A “Ring of Fire” in the Sky

Štítky: Led, Halo, 22 degree, Slunce


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »