Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitá polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka, TWAN

Jak se vám tato polární záře jeví? Když jsme se jednoho mrazivého rána v roce 2013 odvážně vydali pozorovat oblohu nad severní Kanadou, objevila se velmi neobvyklá polární záře. Polární záře měla tvar jako něco, ale co? Dvě takové duchovité možnosti zaznamenané astrofotografem byly "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale neváhejte prosím s návrhem své vlastní pokročilé Halloweenem verze. Bez ohledu na fantastické pareidolické interpretace měla zobrazená polární záře typickou zelenou barvu a byla jistě způsobena vědecky běžným působením vysokoenergetických částic z vesmíru při interakci s kyslíkem v horních vrstvách zemské atmosféry. V popředí je dole zamrzlý Alexandřin vodopád, zatímco uprostřed jsou zelené jehličnany.

Hledá se pomoc: Hostující autoři a editoři na úrovni profesionálních astronomů pro APOD.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Canada
  2. NASA: What Is an Aurora?
  3. APOD: 2016-10-23 Orlí polární záře nad Norskem
  4. Blue-Moon.ca: "Tonight's Aurora" Gallery - February 2013
  5. Apod.com: APOD: Ghost Aurora over Canada (2023 Oct 22)
  6. PinImg.com: Foto: Halloween kočička :-)
  7. Wikipedia: Pareidolia
  8. WebExhibits.org: Colors of the Aurora
  9. LANL.gov: Oxygen
  10. NASA: Earth’s Upper Atmosphere
  11. Youtube.com: Alexandra Falls - Twin Falls Gorge Territorial Park, Northwest Territories
  12. Wikipedia: Evergreen
  13. Apod.com: Wanted: APOD Guest writers and assistant editors

Štítky: Ghost, Polární záře, Canada


24. vesmírný týden 2025

24. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 6. do 15. 6. 2025. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Sonda Hakuto-R s evropským roverem Tenacious na Měsíci měkce nepřistála. Očekáváme start Falconu 9 s kosmickou lodí Dragon na misi Axiom-4 k ISS. Blížíme se také k 500. startu rakety Falcon 9. Před 50 lety se k Venuši vydala sonda Veněra 10, která pak úspěšně přistála a fotila povrch. Před 25 lety Rusové opustili stanici Mir.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

testovaci fotka

testovací fotka

Další informace »