Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři skvělé planety

Uznání a copyright: Giovanni Passalacqua; Text: Liz Coelho (Pikes Peak)

Na jižním cípu Sicilie se za slábnoucí tmy před rozbřeskem zdálo, že na vrcholu skalního útvaru balancuje nakloněný trojúhelník. Vrcholy trojúhelníku tvoří tři ze čtyř nejjasnějších objektů viditelných na pozemské obloze: Jupiter, Venuše a Měsíc. I když jde o úzký a ubývající srpek, díky svitu Země je většina měsíčního disku přesto vidět. Na snímku z 27. dubna 2022 jsou Venuše (uprostřed) a Jupiter (vlevo) směřující k těsné konjunkci a od sebe od jsou vzdáleny zhruba tři stupně. Konjunkce Venuše a Jupiteru nastávají přibližně jednou ročně a jsou viditelné buď na východě před východem Slunce, nebo na západě po jeho západu. Tento snímek byl pořízen asi hodinu před příchodem nejjasnějšího objektu na pozemské obloze - Slunce.
Oprava: Na slovní hříčku v anglickém názvu upozornil Petr Scheirich.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Sicily
  2. Youtu.be: Faraglioni di Acitrezza (CT) Mavic Mini Drone Video
  3. EarthSky.org: Top 12 brightest objects in the solar system
  4. NASA: Jupiter
  5. NASA: Venus
  6. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  7. NASA: What Are the Moon’s Phases?
  8. APOD: 2015-03-20 Sluneční a zemský svit
  9. EarthSky.org: Venus and Jupiter conjunction: Start watching now
  10. EarthSky.org: A conjunction happens when 2 worlds meet
  11. APOD: 2023-03-06 Jupiter a Venuše ze Země
  12. Facebook: Giovanni Passalacqua: December 29, 2022
  13. APOD: 2016-09-26 Gaia: A tady je Slunce
  14. Pickpik.com: Foto: Překvapená kočka s velkýma očima :-)
  15. NASA: The Sun

Štítky: Jupiter, Venuše, Měsíc


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »