Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Jitřenky s Měsícem ve dne

Uznání a copyright: Katarzyna Kaczmarczyk

Venuše je nyní vidět jako brilantní Jitřenka, která září před svítáním nad jihovýchodním obzorem. Ranní ptáčata si ve čtvrtek 9. listopadu mohla všimnout východu stříbřitého nebeského světla před úsvitem v těsném páru s ubývajícím srpkem Měsíce. Ovšem z některých severních míst bylo možné pozorovat, jak Měsíc zakrývá Venuši neboli přechází před ní. Z velké části Evropy bylo možné pozorovat zákryt Měsícem na denní obloze. Tento časosběrný kompozitní snímek sleduje přibližování Měsíce k Jitřence na modré obloze z Varšavy v Polsku. Těchto osm ostrých teleskopických snímků, pořízených mezi 10:56 a 10:58 místního času, probíhá zleva doprava, až Venuše pomrkává za jasným měsíčním okrajem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What's Up for November 2023
  2. Icelandreview.com: Moon and Venus Meet in Iceland’s Morning Sky
  3. CloudyNights.com: Daytime Occultation of Venus - November 9, 2023
  4. Facebook: Sky - From: Poland, Warsaw, Credit: Katarzyna Kaczmarczyk
  5. APOD: 2008-12-06 Lunární diamant

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »