Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planeta Aurora

Uznání a copyright: Victor Lima

Tato drsná malá planeta ponořená do podivného nazelenalého světla se zdá být domovem úžasných vodopádů a neuvěřitelně vysoké hory. Je to samozřejmě planeta Země. Tato 360stupňová mozaika vycentrovaná na nadir byla pořízena v noci 9. listopadu digitální kamerou z horské oblasti Kirkjufell na západě Islandu. Světle zelené osvětlení dodávají záclony mihotavé polární záře neboli severních světel. Tato intenzivní polární záře byla způsobena sluneční aktivitou, která začátkem listopadu rozkolísala zemskou magnetosféru a vyvolala silné geomagnetické bouře. Samotná hora Kirkjufell stojí na vrcholu kruhového horizontu stereografické projekce. Pozorovatelé oblohy na severní polokouli rozpoznají těsně nad vrcholem Kirkjufellu známé hvězdy Velkého vozu. Vpravo dole září na noční obloze této malé planety také kompaktní hvězdokupa Plejády a skutečně obří planeta Jupiter.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-03-05 Malá jak Mars
  2. NASA: Explore our changing planet.
  3. Instagram.com: victorlimaphoto: A planet called ICELAND
  4. Google.com: Kirkjufell Mountain
  5. APOD: 2023-11-17 Noční osvětlení v Qeqertaqu
  6. NASA: Earth’s Magnetosphere
  7. Wikipedia: Stereographic_projection
  8. APOD: 2023-11-24 Stereo Jupiter poblíž opozice

Štítky: Little planet, Severní polární záře


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »