Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno, Měsíci

Uznání a copyright: Michael Luy, Trier Observatory, TWAN

Včera byl Měsíc v novu. Ale 9. ledna se ranní ptáčata po celé planetě Zemi mohla těšit z pohledu na starý Měsíc, který se nacházel nízko na východě, když se obloha před svítáním rozjasňovala. Tento jediný snímek zachytil slunečním světlem ozářený srpek ubývajícího Měsíce těsně před východem Slunce nad městem Saarburg v Porýní-Falci na západě Německa. Zachytil i vnitřní planety Venuši a Merkur, které s ním sdílely pohled na ranní oblohu a na pozemské obloze se nikdy od Slunce nezatoulají daleko. V popředí je historická věž města a hrad se zříceninou z 10.století.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Moon in Motion
  2. Poets.org: Robert Frost: Nothing Gold Can Stay
  3. APOD: 2018-11-10 Starý měsíc v objetí mladého měsíce
  4. TWANight.org: A Heavenly Triangle Over Saarburg
  5. NASA: What’s Up: January 2024 Skywatching Tips from NASA

Štítky: Měsíc, Venuše, Merkur, Ráno


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »