Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednový vlčí úplněk

Uznání a copyright: Antoni Zegarski

Viděli jste minulý měsíc úplněk? Každý měsíc se na obloze nad planetou Zemí objeví v průměru jeden úplněk. Je to proto, že Měsíci trvá jeden měsíc, než dokončí další oběh kolem naší domovské planety, projde všemi svými fázemi a opět má celou svou k Zemi přivrácenou polovinu osvětlenou odraženým slunečním světlem. Mnoho domorodých kultur dává každému úplňku jméno a tomu poslednímu úplňku se říká Ledový úplněk, Úplněk zůstaň doma a Tichý úplněk. Poslední úplněk, který v moderním západním kalendáři nastává v lednu, pojmenovalo několik kultur podle slavného vyjícího zvířete Vlčí úplněk. Zde vidíte minulý Vlčí úplněk zachycený nad italskými Alpami kombinací krátkých a dlouhých expozic. Snímek je nápadný, protože některým lidem se okolní mraky jeví jako vlčí tlama připravená Vlčí úplněk spolknout, zatímco jiní vidí Měsíc jako vlčí oko.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  2. NASA: Earth
  3. NASA: Moon Facts
  4. EtymonLine.com: month (n.)
  5. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi
  6. NASA: What Are the Moon’s Phases?
  7. EasternTrail.org: WHY NATIVE AMERICANS NAMED THE MOONS
  8. TimeAndDate.com: Traditional Full Moon Names
  9. Wikipedia: Gregorian_calendar
  10. Youtu.be: Why Do Wolves Howl At the Moon? | Zoo La La | Earth Unplugged
  11. APOD: 2012-01-20 Vlčí Měsíc
  12. Wikipedia: Alps
  13. Almanac.com: Wolf Moon: Full Moon in January 2024
  14. WixMP.com: Vlk
  15. EarthSky.org: The January full moon is the Wolf Moon

Štítky: Vlčí úplněk, Leden, Úplněk


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »