Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednový vlčí úplněk

Uznání a copyright: Antoni Zegarski

Viděli jste minulý měsíc úplněk? Každý měsíc se na obloze nad planetou Zemí objeví v průměru jeden úplněk. Je to proto, že Měsíci trvá jeden měsíc, než dokončí další oběh kolem naší domovské planety, projde všemi svými fázemi a opět má celou svou k Zemi přivrácenou polovinu osvětlenou odraženým slunečním světlem. Mnoho domorodých kultur dává každému úplňku jméno a tomu poslednímu úplňku se říká Ledový úplněk, Úplněk zůstaň doma a Tichý úplněk. Poslední úplněk, který v moderním západním kalendáři nastává v lednu, pojmenovalo několik kultur podle slavného vyjícího zvířete Vlčí úplněk. Zde vidíte minulý Vlčí úplněk zachycený nad italskými Alpami kombinací krátkých a dlouhých expozic. Snímek je nápadný, protože některým lidem se okolní mraky jeví jako vlčí tlama připravená Vlčí úplněk spolknout, zatímco jiní vidí Měsíc jako vlčí oko.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  2. NASA: Earth
  3. NASA: Moon Facts
  4. EtymonLine.com: month (n.)
  5. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi
  6. NASA: What Are the Moon’s Phases?
  7. EasternTrail.org: WHY NATIVE AMERICANS NAMED THE MOONS
  8. TimeAndDate.com: Traditional Full Moon Names
  9. Wikipedia: Gregorian_calendar
  10. Youtu.be: Why Do Wolves Howl At the Moon? | Zoo La La | Earth Unplugged
  11. APOD: 2012-01-20 Vlčí Měsíc
  12. Wikipedia: Alps
  13. Almanac.com: Wolf Moon: Full Moon in January 2024
  14. WixMP.com: Vlk
  15. EarthSky.org: The January full moon is the Wolf Moon

Štítky: Vlčí úplněk, Leden, Úplněk


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »