Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojice ve Lvu

Uznání a copyright: Steve Cannistra

Kolem březnové rovnodennosti se z jara na severní polokouli na podvečerní obloze objevuje tato oblíbená skupina galaxií. Tři nádherné galaxie ve výrazném souhvězdí Lva (Leo) jsou vidět v jednom astronomickém zorném poli a jsou známé jako Trojice ve Lvu (Leo Triplet). Dokáží potěšit pozorovatele i při zobrazení skromnými dalekohledy a jednotlivě se označují jako NGC 3628 (vlevo), M66 (vpravo dole) a M65 (nahoře). Všechny tři jsou velké spirální galaxie, ale vypadají odlišně, protože jejich galaktické disky jsou vůči nám nakloněny pod různými úhly. NGC 3628, známá také jako Hamburgerová galaxie, vypadá z boku lákavě, přičemž její nadýchanou galaktickou rovinu protínají pásy neprůhledného prachu. Disky M66 a M65 jsou dostatečně nakloněné, aby byla vidět jejich spirální struktura. Gravitační interakce mezi galaxiemi v této skupině zanechaly výmluvné stopy, včetně slapových ohonů a pokřiveného, nafouknutého disku galaxie NGC 3628 a vytažených spirálních ramen galaxie M66. Nádherný pohled na tuto oblast pokrývá na obloze více než 1 stupeň (dva úplňky), takže v odhadované vzdálenosti trojice 30 milionů světelných roků pokrývá přes půl milionu světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: March equinox: All you need to know
  2. EarthSky.org: Leo? Here’s your constellation
  3. SEDS.org: The Leo Triplett (M66 group)
  4. UCSD.edu: Galaxies - The Spiral Nebulae
  5. APOD: 2014-05-08 Ocas galaxie Hamburger
  6. NASA: Messier 66
  7. NASA: Messier 65
  8. StarryWonders.com: The Leo Triplet (Rollover with Labels)

Štítky: Spirální galaxie, M65, M66, Ngc 628, Leo triplet


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »