Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ozvučeno: Pozůstatek supernovy - mlhovina Medúza

Uznání: X-ray (blue): Chandra (NASA) & ROSAT (ESA); Optical (red): DSS (NSF); Radio (green): VLA (NRAO, NSF); Sonification: NASA, CXC, SAO, K. Arcand; SYSTEM Sounds: M. Russo, A. Santaguida)

Jak zní pozůstatek supernovy? Přestože zvuk je kompresní vlna ve hmotě a nepřenáší se do prázdného prostoru, interpretace zvuku může posluchačům pomoci nově ocenit a pochopit vizuální obraz zbytku supernovy. Nedávno byla poměrně kreativně ozvučena mlhovina Medúza (IC 443). Ve zvukově vylepšeném videu se při přechodu pomyslné čáry přes hvězdu přehrává zvuk kapky padající do vody, což je zvuk obzvláště relevantní pro vodní jmenovkyni mlhoviny. Navíc, když klesající čára protne plyn, který svítí červeně, zazní nízký tón, zatímco zelená barva vydává střední tón a modrá barva vydává relativně vysoký tón. Světlo ze supernovy, která mlhovinu Medúza vytvořila, ji opustilo přibližně před 35 000 lety, kdy bylo lidstvo v době kamenné. Mlhovina se během příštího milionu let pomalu rozptýlí, ačkoli výbuch vytvořil také hustou neutronovou hvězdu, která zůstane pořád.

Seznam odkazů v popisu

  1. Method-Behind-The-Music.com: Physics of Sound
  2. APOD: 2015-12-06 Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev
  3. APOD: 2020-12-16 Ozvučená hmota v Kupě galaxií Střela
  4. NASA: Supernova Remnants
  5. Wikipedia: IC_443
  6. Harvard.edu: Chandra: Listen to the Universe: New NASA Sonifications and Documentary
  7. NASA: Listen to the Universe
  8. Wikipedia: Jellyfish
  9. Wikipedia: Musical_tone
  10. Wikipedia: Pitch_(music)
  11. Youtu.be: IC 443: Virtual Reality
  12. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
  13. Flickr.com: Foto: Člověk a pes z kamenů :-)
  14. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  15. NASA: Neutron Stars Are Weird!

Štítky: IC 443, Mlhovina Medúza, Sound


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »