Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety kolem zatmělého Slunce

Uznání: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Jaké zázraky se objeví, když Měsíc zakryje Slunce? Pro mnoho dychtivých pozorovatelů pondělního úplného zatmění Slunce byla na náhle potemnělé obloze očekávaná koróna a dvě (možná překvapivé) planety: Venuše a Jupiter. V posledních dnech je Venuše viditelná obvykle pouze ráno, kdy jsou Slunce a Jupiter pod obzorem, zatímco Jupiter se objevuje jasný až večer. V pondělí se však pro dobře umístěné pozorovatele staly obě planety snadno viditelnými během dne přímo spolu s totálně zatmělým Sluncem. Toto uskupení bylo zachyceno v pondělí odpoledne v USA v Arkansasu na snímku z hory Nebo spolu s řadou zvědavých pozorovatelů a s malebným stromem.

Snímky pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 2024 Total Solar Eclipse
  2. APOD: 2023-03-06 Jupiter a Venuše ze Země
  3. APOD: 2024-04-09 Doutníková galaxie z Hubbla a Webba
  4. Wikipedia: United_States
  5. Wikipedia: Arkansas
  6. ArkansasStateParks.com: MOUNT NEBO STATE PARK
  7. TemptationStreats.com: Foto: Zvědavá kočička :-)
  8. APOD: 2023-10-15 Strom zatmění

Štítky: Total solar eclipse, Jupiter, Korona


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »