Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín marťanského robota

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, ASU, NeV-T, Perseverance Rover;
Processing & Copyright: Neville Thompson, Gigapan Zoom

Co kdybyste na Marsu viděli svůj stín a nebyl to stín člověka? Pak byste mohli být rover Perseverance, který zkoumá Mars. Perseverance zkoumá rudou planetu od roku 2021, hledá důkazy o její složité historii vulkanismu, tekoucí vodě v dávné minulosti a posílá přes vnitřní Sluneční soustavu úchvatné snímky. Na snímku z února 2024 se Perseverance dívá na opačnou stranu od Slunce přes údolí Neretvy v kráteru Jezero, přičemž v horní části snímku je vidět místní kopec. Dole uprostřed je vidět zjevně nečlověčí stín roveru velikosti auta, který je superponován na roztroušené kameny. Perseverance nyní pracuje už bez svého létajícího společníka Ingenuity a pokračuje v pátrání po známkách dávného života na Marsu. Oprava: Na chybu v překladu v orientaci pohledu Perseverence upozornil Jan Kučera.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2021-02-20 Perseverance: Jak přistát na Marsu
 2. NASA: Mars
 3. NASA: Science Highlights
 4. Wikipedia: Volcanism_on_Mars
 5. NASA: NASA’s Perseverance Rover Deciphers Ancient History of Martian Lake
 6. NASA: Our Solar System: Facts
 7. APOD: 2021-02-26 Mars Perseverance sol 3
 8. Flickr.com: Neville Thompson: PERSEVERANCE 1155-NERETVA VALLIS
 9. Gigapan.com: PERSEVERANCE 1155-NERETVA VALLIS by Neville Thompson
 10. Wikipedia: Jezero_(kráter)
 11. Flickr.com: Thomas Appéré: Exploring Gediz Vallis - Curiosity, sol 4098
 12. NASA: Rover Components
 13. APOD: 1999-10-30 Sojourner pojíždí na kamenitém Marsu
 14. APOD: 2024-02-10 Stín poškozené lopatky rotoru Ingenuity
 15. APOD: 2021-07-01 Selfíčko Perseverance s Ingenuity
 16. Jpg.webp: Foto: Kočka s květináčem :-)
 17. NASA: The Hunt for Life on Mars – and Elsewhere in the Solar System

Štítky: Mars


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »