Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sh2 132: Lví mlhovina

Uznání a copyright: Imran Badr; Text: Natalia Lewandowska (SUNY Oswego)

Je Lví mlhovina skutečným vládcem souhvězdí Kefeus? Tuto mlhovinu se vzhledem silné kočkovité šelmy pohánějí dvě hmotné hvězdy, každá z nich má hmotnost více než 20krát větší než naše Slunce. Vznikla z obálek ionizovaného plynu, které se rozpínaly, a jejich energetická hmota nejen že září, ale je dostatečně hustá, aby se mohla smršťovat a gravitačně formovat hvězdy. Úhlová velikost Lví mlhoviny, oficiálně pojmenované Sh2-132, je o něco větší než Měsíc v úplňku. Tato plynná ikonická oblast se nachází asi 10 000 světelných roků daleko v souhvězdí pojmenovaném v řecké mytologii po etiopském králi.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD v den vašich narozenin (po roce 1995)?

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Cepheus_(souhvězdí)
 2. Wikipedia: Nebula
 3. SkyAndTelescope.org: SH2 - 132 LION NEBULA
 4. NASA: The Sun
 5. Harvard.edu: Ionized gas, molecules and dust in Sh2-132
 6. APOD: 2023-07-24 Záření chemických složek při rozpadu meteoru
 7. NASA: Exploring the Birth of Stars
 8. Harvard.edu: A Catalogue of H II Regions.
 9. Redd.it: Lion cub on first day outdoor with her mom
 10. APOD: 2024-06-02 Otáčející se Měsíc z LRO
 11. AstroBin.com: imranbadr - Imran Badr: The Lion Nebula (Sh2-132) - SHO with LRGB stars
 12. NASA: What Is a Light-Year?
 13. NASA: What Are Constellations?
 14. History.com: Greek Mythology
 15. Wikipedia: Aethiopia
 16. NASA: Astronomy Picture of the Day Calendar?

Štítky: Sh-132, Lví mlhovina, Emisní mlhovina


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »