Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový úplněk

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Červnový úplněk vycházel naproti zapadajícímu Slunci přibližně 28 hodin po slunovratu. Měsíc zůstával blízko dráhy Slunce podél roviny ekliptiky, a tak zatímco Slunce při slunovratu vystoupalo na denní obloze vysoko, červnový úplněk zůstal té noci při pohledu ze severních zeměpisných šířek nízko. Na tomto pohledu na noční oblohu 21. června ze střechy v turecké Burse, který byl sestaven z expozic pořízených každých 10 minut od východu do západu Měsíce, měsíční úplněk objímá obzor. V roce 2024 Měsíc také dosáhl velké lunární úvrati, extrémní hodnoty v měsíčním rozmezí severojižního směru východu a západu Měsíce způsobené precesí dráhy Měsíce v průběhu 18,6letého cyklu. V důsledku toho byl tento červnový úplněk při slunovratu nejjižnějším východem a západem Měsíce podél obzoru.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: June’s full moon is the Strawberry Moon
  2. APOD: 2024-06-20 Sandy a měsíční halo
  3. Griffithobservatory.org: Extreme Moon: The Major Lunar Standstill of 2024-2025
  4. Wikipedia: Lunar_standstill
  5. NO: _3_18_6letého_cyklu_
  6. NPS.gov: High Bank Works - Ancient Observatory

Štítky: Slunovrat, Ekliptika, Měsíční zastávky


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »