Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Glorie a mlžná duha

Uznání a copyright: Cem Özkeser and Yasin İlcebay

Tito motocyklisté se na výletě na horu Uludağ v turecké provincii Bursa koncem června ocitli nad nízkými mraky a mlhou. S jasným Sluncem přímo za zády se jim při pohledu dolů z úbočí velké hory naskytla nádherná atmosférická glorie a mlžná duha. Někteří glorii znají jako svatozář nebo přízrak z Brockenu, někdy je vidět i z letadel nebo dokonce z vysokých budov. Často se jeví jako tmavý obr obklopený jasnou svatozáří. Temný obr je samozřejmě jen stín pozorovatele (90MB video) vržený na opačnou stranu od Slunce. Mraky a mlha jsou složeny z velmi malých vodních kapiček, menších než kapky deště, které lámou a odrážejí sluneční světlo a vytvářejí tak halo barevné glorie a mnohem rozsáhlejší oblouk mlžné duhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Uludağ
  2. WeatherScapes.com: Light in water droplets
  3. APOD: 2014-08-23 Spektrum z Veszprému
  4. APOD: 14s - 90MB video
  5. NASA: A Celebration of Clouds From Space, Earth Has an Elegant Atmosphere

Štítky: Fog bow, Glory, Mračna, Výlet na motorkách


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po delší době Venuše jako Večernice nad západním obzorem

Další informace »