Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivý prstenec nad Velikonočním ostrovem

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Druhé zatmění Slunce roku 2024 začalo v Tichém oceánu. Dne 2. října se stín Měsíce přehnal od západu k východu, přičemž v úzké antumbrální dráze stínu převážně přes oceán bylo viditelné prstencové zatmění a jediné větší překročení země nastalo poblíž jižního cípu Jižní Ameriky a poté skončilo v jižním Atlantiku. Dramatickou fázi úplného prstencového zatmění někteří lidé označují jako ohnivý prstenec. Antumbralní stín Měsíce také přelétal přes ostrovy jižního Pacifiku a líznul Velikonoční ostrov, což umožnilo jeho obyvatelům sledovat všechny fáze prstencového zatmění. Tento jasný pohled z ostrova orámovaný palmami byl zachycen poblíž maximální prstencové fáze. Mírně od středu je silueta novu, i když je stále obklopena jasným diskem aktivního Slunce.
Oprava: Na překlep ve slově prstencové upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Annular solar eclipse today! See a ring of fire
  2. NASA: Eclipse Path Map
  3. APOD: 2023-10-05 Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím
  4. APOD: 2017-09-18 Orion nad Velikonočním ostrovem
  5. Facebook: Sky: Annular Solar Eclipse 2024 October

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »