Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

STEVE: Zářící řeka nad Francií

Uznání a copyright: Louis LEROUX-GÉRÉ

Někdy vám nad hlavou teče řeka horkého plynu. V tomto případě taková řeka vytvořila silné tepelné emisní rychlostní zesílení STEVE (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement), které zářilo jasně červeně, bíle a růžově. Podrobnosti o tom, jak STEVE fungují, zůstávají předmětem výzkumu, ale podle nejnovějších poznatků je jejich záře výsledkem rychle se pohybující řeky horkých iontů proudící více než sto kilometrů vysoko v zemské atmosféře: v ionosféře. Rozsáhlejší matně červená záře může souviset s proudícím STEVE, ale případně může jít o stabilní polární červený oblouk (Stable Auroral Red - SAR arc), obecnější záři související s teplem. Na snímku pořízeném začátkem tohoto měsíce v Côte d'Opale ve Francii je širokoúhlá digitální kompozice pořízená v okamžiku, kdy STEVE oblouk vznikl téměř nad hlavou. Přestože tento jev trval jen několik minut, bylo to dost dlouho na to, aby se rychle uvažující astrofotograf dostal do záběru, najdete ho?

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: STEVE
  2. Harvard.edu: On the Origin of STEVE: Particle Precipitation or Ionospheric Skyglow?
  3. Wikipedia: STEVE#Research_into_cause
  4. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  5. NASA: 10 Things to Know About the Ionosphere
  6. APOD: 2021-05-05 STEVE nad Copper Harbor
  7. SpaceWeatherArchive.com: Surprise: Some Red Auroras are *not* Auroras
  8. APOD: 2024-01-03 Oblouk SAR z Nového Zélandu
  9. Instagram.com: lrx.photo lrx.photo - Louis Leroux Astrophoto: Qui es-tu STEVE ?
  10. Youtu.be: Côte d'Opale (France) - From Cap Gris-Nez to Cap Blanc-Nez
  11. Wikipedia: France
  12. APOD: 2017-10-14 All Sky Steve
  13. APOD: 2023-10-22 Duchovitá polární záře nad Kanadou
  14. BigStockPhoto.com: Foto: Kočka s úžasem otevřenou tlamičkou :-)

Štítky: Steve, Polární záře, Atmospheric glow


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »