Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Novoroční polární záře a oblouk SAR

Uznání a copyright: Alessandra Masi

Byl Nový rok a obloha dvakrát zčervenala. Nový rok znamenal, že Země se 1. ledna vrátila na své obvyklé místo na své oběžné dráze, na místo, které bylo několik dní před jejím největším přiblížením ke Slunci. Prvním ze dvou zdrojů červeného světla na obloze vlevo byla červená polární záře, doplněná vertikálními paprsky způsobenými výbuchem ze Slunce, který tlačí nabité částice do zemské atmosféry. Druhá červená záře, která je nejvýraznější úplně vpravo, byl pravděpodobně oblouk SAR způsobený řekou nabitých částic protékajících zemskou atmosférou. Ačkoli se obě záře jeví červené, tak slabý barevný rozdíl je pravděpodobně způsoben tím, že polární záře byla emitována jak kyslíkem, tak dusíkem, zatímco vyšší SAR oblouk byl pravděpodobně emitován spíše čistě atmosférickým kyslíkem. Snímek byl pořízen 1. ledna v okolí Pieve di Cadore v Itálii.

Vesmírný portál: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. APOD: 2025-01-04 Vítejte v periheliu
  3. NASA: The Sun
  4. ApmCDN.org: nws-aurora-colors
  5. APOD: 2006-12-18 Polární záře nad Iowou
  6. APOD: 2024-08-18 Erupce sluneční protuberance z SDO
  7. EOS.org: From SAR Arc to STEVE: An Atmospheric Evolution
  8. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  9. Redd.it: Foto: Dvě kočičky na okně :-)
  10. APOD: 2023-11-11 SAR a Mléčná dráha
  11. Instagram.com: alessandramasi_21: Propongo 2 foto che evidenziano l'evoluzione della situazione che si è creata ieri sera ...... Pieve di Cadore 01/01/2025
  12. Youtu.be: Pieve di Cadore
  13. Wikipedia: Italy

Štítky: New year, Polární záře, Oblouk SAR


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »