Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malování s Jupiterem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Rick Lundh

Toto meziplanetární postimpresionistické dílo vytvořily digitálními tahy štětce s využitím charakteristických atmosférických pásů a vírů Jupiteru. Tvůrčí obraz od občanského vědce Ricka Lundha využívá data z kamery JunoCam kosmické sondy Juno. Pro malbu na digitální plátno byl vybrán ke zpracování snímek z kamery JunoCam s kontrastními světlými a tmavými tóny a byl aplikován softwarový filtr pro olejomalbu. Obrazová data byla pořízena během 10. perijove. Jednalo se o těsné přiblížení sondy Juno k vládnoucímu plynnému obru Sluneční soustavy 16. prosince 2017. Sonda se tehdy pohybovala ve výšce asi 13 000 kilometrů nad vrcholky severních oblaků Jupiteru. Juno zkoumá Jupiter a jeho měsíce od vstupu na oběžnou dráhu kolem Jupiteru v červenci 2016, nyní v rámci prodloužené mise.

Seznam odkazů v popisu

  1. Google.com: Post-Impressionism
  2. SwRI.edu: Rick Lundh: Abstract Jupiter Atmosphere
  3. NASA: Abstract Jupiter Atmosphere
  4. NASA: Choose a Project Below and Do NASA Science!
  5. APOD: 2018-12-14 Plavání na Jupiteru
  6. APOD: 2017-08-04 Malá rudá skvrna severoseverní mírné zóny
  7. NASA: Mission to Jupiter: Juno

Štítky: Junocam, Jupiter, Post-impressionismus


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2025 A6 Lemmon

Kometa jen tak sama mezi hvězdami.

Další informace »