Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mísa marťanských kuliček

Uznání: NASA, JPL, Curiosity Rover

Jak tyto neobvyklé marťanské kuličky (sferule) vznikly? V blízkosti místa přistání robotického vozítka Opportunity, které na Marsu přistálo v roce 2004, byly uvnitř kamenů a kolem nich nalezeny tisíce neobvyklých šedých kuliček z železa a hornin, ale nazvaných borůvky. Vozítko Opportunity nalezlo místo na povrchu nazvané Berry Bowl (Mísa borůvek) s prohlubní, která byla bohatá na tyto marťanské kuličky. Berry Bowl je na snímku, pořízeném během 48. marťanského dne vozítka. Průměrná velikost marťanských kamenných borůvek je v průměru asi jen 4 milimetry. Pomocí analýzy kruhové skvrny na povrchu kamene nalevo od nejhustší místa s borůvkami vozítko Opportunity získalo údaje, které ukazují, že podkladová hornina má mnohem jiné složení než na hematit bohaté borůvky. Tyto informace přispívají k rostoucí shodě, že tyto malé, podivné, šedé kuličky se pomalu srážely z lázně špinavé vody.

APOD slaví 30 let!: Veřejná přednáška v irském Corku v úterý 24. června v 19 hodin zdarma.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Mars Science Laboratory: Curiosity Rover - Where is Curiosity?
  2. NASA: Mars Exploration Rovers: Spirit and Opportunity
  3. NASA: Mars
  4. APOD: 2004-02-04 Obzor kolem Opportunity
  5. APOD: 2004-02-10 Neobvyklé sferule na Marsu
  6. LANL.gov: Iron
  7. Wildblueberries.net: A history of blueberries
  8. APOD: 2004-02-16 Místečko se sferulemi na Marsu
  9. NASA: PIA05634: Discovery Served Up in a Bowl
  10. Wikipedia: Mars_sol
  11. Harvard.edu: Centimeter to decimeter hollow concretions and voids in Gale Crater sediments, Mars
  12. Wikipedia: Martian_spherules
  13. Wikipedia: Hematite
  14. NASA: Martian ‘Blueberries’
  15. APOD: 2004-03-03 Rover Opportunity ukazuje na starodávný vlhký Mars

Štítky: Mars, Curiosity rover, Blueberries


32. vesmírný týden 2025

32. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 8. do 10. 8. 2025. Měsíc bude v úplňku a září nízko v jižních souhvězdích. Planety jsou vidět jen ráno s výjimkou Saturnu, který začíná být vidět celou noc. Blíží se k sobě Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce se trochu zvýšila. Nad ránem máme poslední období pozorovatelnosti nárůstu padání meteorů roje Perseid bez svitu Měsíce. Na ISS dorazila čtyřčlenná posádka dlouhodobé mise Crew-11 a první stupeň Falconu 9 naposledy dosedl na přistávací plochu LZ-1. Blue Origin provedla 14. suborbitální let s lidskou posádkou během mise New Shepard NS-34. Kosmická loď Orion pro misi Artemis II byla natankována a vyzkoušeli ji astronauti ve skafandrech. 95 roků by oslavil Neil Armstrong.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet letadla přes Měsíc

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »