Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat na otáčející se Zemi

Uznání: Meteosat 9, NASA, Earth Observatory, Robert Simmon

Poznáte podle sklonu Země, že dnes je slunovrat? Ano, je. O slunovratu je zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, nakloněn nejvíce. Časosběrné video to demonstruje zobrazením celého roku na planetě Zemi během dvanácti sekund. Družice Meteosat 9 pořizovala z geosynchronní oběžné dráhy každý den ve stejný místní čas infračervené snímky Země. Video začíná rovnodenností v září 2010, přičemž linie terminátoru byla svislá: rovnodennost. Jak Země obíhá kolem Slunce, je vidět, že se terminátor naklání tak, že na severní polokouli každý den dopadá méně slunečního světla, což způsobuje zimu na severu. Při největším náklonu nastává na severu zimní slunovrat a letní slunovrat na jihu. S postupujícím rokem přichází v polovině videa v březnu 2011 rovnodennost, po které se terminátor naklání na opačnou stranu a začíná zima na jižní polokouli a léto na severní. Zachycený rok opět končí zářijovou rovnodenností, čímž se uzavírá další z miliard oběhů kolem Slunce, které Země podstoupila a ještě podstoupí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Terminator_(solar)
  2. YouTube.com: Equinox on a Spinning Earth
  3. NASA: All About Earth
  4. Wikipedia: Meteosat
  5. Wikipedia: Geosynchronous_orbit
  6. NASA: Infrared Waves
  7. Time.gov: NIST: THE OFFICIAL U.S. TIME
  8. NASA: September 2010
  9. NASA: Earth
  10. NASA: What Causes the Seasons?
  11. Redd.it: Foto: Pes se skloněnou hlavou :-)
  12. NASA: Which Pole Is Colder?
  13. Wikipedia: Solstice
  14. NASA: March 2011
  15. Giphy.com: Foto: Pejsek naklání hlavu :-)
  16. UniverseToday.com: Why Are There Seasons?
  17. APOD: 2022-03-21 Obloha v roce 2021

Štítky: Otáčení, Země, Seasons


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »