Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2026

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2026

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

10 dnů Venuše a Jupitera

Uznání a copyright: Aditya Pawar

Venuše a Jupiter poslední dobou možná zaujaly vaši pozornost. Nedávnou těsnou konjunkci dvou nejjasnějších planet na večerní obloze bylo těžké přehlédnout. Jejich těsné přiblížení s Jupiterem nahoře bylo denně zaznamenáváno denně, zleva doprava jsou vybrané panely od 30. května do 8. června z Maháráštry v Indii. V blízkosti západního obzoru závisí barvy večerní oblohy a expozice použité pro každý panel na místních podmínkách v době západu Slunce. V okamžiku největšího sblížení 9. června se nebeská dvojice zdála být od sebe pouze asi trojnásobek úplňku. Ten den byly obě planety na svých oběžných drahách kolem Slunce fyzicky vzdáleny více než 600 milionů kilometrů. V následujících dnech Jupiter pomalu zmizí v záři západu, ale Venuše se bude na západní obloze od Slunce nadále vzdalovat, aby vynikla ve své současné roli zářivé Večernice.

Galerie: Konjunkce Venuše - Jupiter v červnu 2026.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Venus-Jupiter conjunction: Sky’s 2 brightest planets to meet
  2. APOD: 2026-06-12 Venuše a Jupiter: Konjunkce z Avebury
  3. Redd.it: Foto: All your interests in one place. :-)
  4. Instagram.com: astro_aditya49: Venus - Jupiter Conjunction ????✨
  5. Youtu.be: Discover Maharashtra: Top 22 Must-Visit Attractions | Stunning 4K Drone Footage
  6. Wikipedia: India
  7. APOD: 2013-03-14 Mraky, kometa a srpek Měsíce
  8. APOD: 2026-06-07 Jupiter a Venuše ze Země
  9. Facebook: Sky: Venus - Jupiter Conjunction of 2026 June
  10. NASA: Solar System Exploration
  11. APOD: 2025-02-16 Perijove 11: Průlet kolem Jupiteru
  12. NASA: Venus
  13. NASA: What’s Up: June 2026 Skywatching Tips from NASA

Štítky: Jupiter, Venuše, Konjunkce


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha nad Karlovým mostem

V neděli, 14.6 krátce po 20.00 nad Karlovým mostem v Praze se na pár minut ukázala dvojitá duha.

Další informace »