Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Na rozdíl od většiny položek ve slavném katalogu objektů hlubokého vesmíru Charlese Messiera, M24 není ani jasná galaxie, ani hvězdokupa nebo mlhovina. Je to mezera v blízkém neprůhledném mezihvězdném prachovém mračnu, která umožňuje vidět vzdálené hvězdy ve spirálním rameni naší Mléčné dráhy ve Střelci. Když se na toto mračno hvězd podíváte triedrem, nebo malým dalekohledem, tak se vlastně díváte přes okno široké 300 světelných let na hvězdy vzdálené od Země 10 000 světelných let i více. Zářivé hvězdy v M24, kterému se někdy říká Malé hvězdné mračno ve Střelci, vyplňují levou stranu této nádherné hvězdné krajiny. Teleskopický pohled pokrývá v souhvězdí Střelce (Sagittarius) asi 4 stupně, neboli 8 úplňků a obsahuje mnoho malých, hustých mračen prachu a mlhovin v centru Mléčné dráhy, včetně načervenalé emise z IC 1284 z horní části obrázku.
Oprava: Výstižnější překlad první věty navrhl Josef Papež.

Štítky: Spirální rameno ve Střelci, M24, Ic1284


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečně zakryté zapadající Slunce ve Španělsku

Technika: refraktor WO FLT98/618, okulár Pentax 14 mm, mobil Google Pixel 8 Pro (ruční zaostření, ruční white balance a ruční úprava jasu). Podání barev i kontrast je blízké skutečné realitě v tu chvíli.

Další informace »