Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňkové Geminidy

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Dnes v noci (13./14. prosince) před zítřejším úsvitem vyvrcholí spolehlivý každoroční meteorický roj Geminid. Jak Země kříží prachovou stopu aktivní planetky 3200 Phaethon, tak z radiantu v Blížencích (Gemini) vylétají meteory. Pro pozorovatele bude najít souhvězdí Blíženců snadné, jelikož bude poblíž ubývajícího vypouklého Měsíce. Abyste uviděli meteory, tak radiant ale hledat nemusíte. Ani světlo Měsíce skoro v úplňku ty nejjasnější Geminidy neukryje, ale pro pozorovatele, kteří meteory počítají podstatně sníží počet jejich četnost. Geminidy 2019 by měly hodně připomínat Geminidy 2016. Tento kompozitní obraz Geminid 2016 spojuje krátké expozice, takže zachycuje mnoho jasnějších Geminid, přestože v Blížencích svítí úplněk. Nad obzorem je vidět observatoř sluneční laboratoře v Teide (vpravo) a sopka Teide na kanárském ostrově Tenerife.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: All you need to know: This weekend’s Geminid meteor shower
  2. Phys.org: NRL-camera aboard NASA spacecraft confirms asteroid phenomenon
  3. AMSmeteors.org: Viewing the Geminid Meteor Shower in 2019
  4. APOD: 2019-06-09 Trojúhelníkovitý stín velké sopky

Štítky: Meteorický roj, Meteorický roj, Geminids, Geminids


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »