Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do stínu

Uznání a copyright: Laszlo Francsics

Pozorovatelé Měsíce na planetě Zemi mohli 21. ledna 2019 vidět úplné zatmění Měsíce. Těchto 35 snímků kompozitního obrazu sleduje, jak Měsíc tu noc křižoval tmavým umbrálním stínem Země. Snímky pořizované s odstupem 3 minuty na na postupném obrazu, který zachycuje tmavé barvy uvnitř samotného stínu a severní křivku okraje stínu, téměř splývají dohromady. Atmosférou do stínu rozptylované sluneční světlo způsobuje, že se lunární povrch při totalitě jeví zčervenalý (vlevo), ale blíž k okraji umbry vykazuje okraj zatmělého Měsíce pozoruhodně modrý odstín. Modrá barva ze zatmělého Měsíce pochází z paprsků slunečního světla, které procházejí vysokými vrstvami horní stratosféry Země a je způsobená ozónem, který více rozptyluje červené světlo a propouští modré. Příště Měsíc překříží umbrální stín Země 26. května 2021.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth's Moon: What are lunar phases and eclipses?
  2. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  3. APOD: 2015-10-03 Modrý krvavý měsíc
  4. NASA: Total Lunar Eclipse of 2021 May 26 [pdf]



51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »