Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce mezi loděmi Starship

Uznání a copyright: John Kraus

Co je to na každé straně Měsíce? Kosmické lodě Starship. Jedná se o znovupoužitelné kosmické lodě, které vyvíjí společnost SpaceX pro dopravu nákladů a časem i lidí z povrchu Země do vesmíru. Lodě na snímku jsou SN9 (Serial Number 9 - sériové číslo 9) a SN10 zachycené na startovacích rampách nedaleko vesnice Boca Chica, Texas minulý měsíc pod lednovým vlčím úplňkem. Lodě Starship používají raketové motory na tekutý metan a mají hrubou konstrukci z nerezové oceli. Zkušební let SN9 tento měsíc proběhl dobře, až na motorické přistání, jelikož se při něm znovu nezažehnul jeden z motorů. SN10 pokračuje v pozemních zkouškách a později tento měsíc může dojít k jeho zkušebnímu letu.

Seznam odkazů v popisu

  1. SpaceX.com: Starship
  2. SpaceX.com: SpaceX
  3. Planetary.org: Why do we need NASA when we have SpaceX?
  4. NASA: Earth
  5. Wikipedia: Starship_development_history#Starship_SN9
  6. Wikipedia: Starship_development_history#Starship_SN10
  7. Youtu.be: Space X Boca Chica Site - RGV Aerial Photography
  8. Wikipedia: Texas
  9. APOD: 2014-01-18 Apogeový úplněk
  10. Youtu.be: Starship Update - September 28, 2019
  11. Wikipedia: SpaceX_Raptor
  12. Wikipedia: Stainless_steel
  13. Youtu.be: Starship | SN9 | High-Altitude Flight Test
  14. Youtube.com: SpaceX prepares to test SN50 engines on Starship SN10

Štítky: Úplněk, SpaceX, Starships


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

mobilovka byla o pár minut dříve možná barevnější ale dám tuto ze stativu 26.02. 2026 18:53 dosahovalo přibližně k Betelgeuse

Další informace »