Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klenot na květinovém úplňku

Uznání a copyright: Tomas Slovinsky

Když v neděli květnový Květinový úplněk při svém úplném zatmění procházel stínem Země, tak některé pozorovatele trápila zatažená obloha. Snímek teleobjektivem na obloze nad chilskou pouští Atacama však tuto úžasnou podívanou zachytil. Na vrcholu už převážně zastíněného měsíčního kotouče se při pohledu přes vysoké řídké cirry blyští jako zamlžený klenot poslední část Sluncem ozářeného srpku. Tento úplněk nastal poblíž perigea, nejbližšího bodu jeho eliptické dráhy. Při své 90 minut dlouhé fáze úplného zatmění procházel blízko středu tmavého umbrálního stínu Země. Atmosférou rozptylované sluneční světlo slabě prosytilo samotný umbrální stín, což zatmělému Měsíci dodalo načervenalý vzhled a dramatický populární název Krvavý úplněk.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: May full moon is the Flower Moon
  2. NASA: What You Need to Know about the Lunar Eclipse
  3. NASA: Moon
  4. APOD: 2019-01-26 Umbra Země
  5. APOD: 2021-06-04 Velký krvavý Měsíc

Štítky: Tle, Total lunar eclipse, Přízemí


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »