Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První pohled Rubinové: Obloha ve Střelci

Uznání a licence: NSF-DOE Vera C. Rubin Observatory

Tato mezihvězdná obloha se rozprostírá přes 4 stupně přes přeplněná hvězdná pole v souhvězdí Střelce a v centrální Mléčné dráze. Snímek při prvním pohledu pořízený na nové observatoři NSF-DOE Very C. Rubinové, na kterém jsou zobrazeny jasné mlhoviny a hvězdokupy, obsahuje známé zastávky na teleskopických toulkách vesmírem: Messier 8 a Messier 20. Messier 8 je rozsáhlá oblast s hvězdami o průměru přes sto světelných let, známá také jako mlhovina Laguna. Asi 4 000 světelných let vzdálená mlhovina Laguna ukrývá pozoruhodnou hvězdokupu mladých, hmotných hvězd. Jejich intenzivní záření a hvězdné větry dodávají energii a rozrušují bouřlivé hlubiny této kosmické laguny. Populární přezdívka mlhoviny Messier 20 zní Trifid. Mlhovina Trifid je rozdělená temnými pruhy mezihvězdného prachu na tři části a její dominantní červená barva pochází od zářícího vodíku. Ale za kontrastní modré odstíny vděčí barevný Trifid prachu, který odráží světlo hvězd. Observatoř Rubinové navštívila pole Trifidu a Laguny, aby během částí čtyř nocí (1. - 4. května) získala všechna obrazová data. Nádherná obloha v souhvězdí Střelce zachycená observatoří Rubinové má v plném rozlišení šířku 84 000 pixelů a výšku 51 500 pixelů.

Seznam odkazů v popisu

  1. RubinObservatory.org: Trifid and Lagoon Nebulae
  2. NASA: Hubble's Messier Catalog
  3. NASA: Messier 8
  4. NASA: Messier 20
  5. APOD: 2023-09-28 Hluboká Laguna
  6. APOD: 2024-07-04 Krásný Trifid
  7. APOD: 2001-12-28 Reflexe světla hvězd
  8. RubinObservatory.org: Bringing the night sky to life
  9. RubinObservatory.org: Trifid and Lagoon (Image)

Štítky: Observatoř Very Rubinové, První pohled, M8, M20, Sagittarius


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha nad Karlovým mostem

V neděli, 14.6 krátce po 20.00 nad Karlovým mostem v Praze se na pár minut ukázala dvojitá duha.

Další informace »