Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční světlo, planety a Perseidy

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Na obloze před úsvitem byly 13.srpna blízko sebe dvě planety. A navzdory záři ubývajícího Měsíce po úplňku bylo těžké přehlédnout jasný Jupiter a ještě jasnější Venuši. Jejich brilantní blízká konjunkce na této ranní obloze pózuje nad východním obzorem. Scéna byla zachycena jedinou expozicí z místa nedaleko čínského města Gansu, přičemž světlo obou planet se odráželo ve stojatých vodách místního rybníka. Na pozadí měsíčního světla byly vidět také záblesky z každoročního meteorického roje Perseid, známého svými jasnými a rychlými meteory. V blízkosti tolik očekávaného vrcholu aktivity se meteory z roje krátce spojily s oběma planetami a vytvořily nebeskou podívanou i na Měsícem ozářené obloze.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Venus-Jupiter Conjunction and Meteor Mojo
  2. EarthSky.org: Venus and Jupiter conjunction. Plus meteors! See the images
  3. NASA: Bright Moonlight Could Interfere with View of Perseids’ Peak
  4. APOD: 2024-08-26 Perseidy nad Vnitřním Mongolskem

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce, Meteorický roj Perseid


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »