Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Umbra Země

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Temný vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar kužele, který se rozšiřuje do vesmíru a má kruhový průřez, který je nejsnáze vidět při zatmění Měsíce. V noci ze 7. na 8. září prošel úplněk blízko středu zemského umbrálního kužele a přitáhl tak pozorovatele zatmění na velké části naší krásné planety, včetně částí Antarktidy, Austrálie, Asie, Evropy a Afriky. Časosběrný kompozitní snímek, pořízený z města Zhangjiakou v Číně, využívá postupné snímky z úplného zatmění Měsíce zleva doprava, aby ukázal, jak zakřivený průřez umbralního stínu klouže po Měsíci. Sluneční světlo rozptýlené atmosférou do zemské umbry způsobuje, že se měsíční povrch během totality jeví načervenalý. Ale v blízkosti okraje umbry vykazuje okraj zatmělého Měsíce zřetelný modrý odstín. Modré světlo zatmělého Měsíce vzniká tak, že sluneční paprsky procházejí vrstvami vysoko v horní stratosféře a zbarvují se ozonem, který rozptyluje červené světlo a propouští modré. V úplné fázi tohoto neuspěchaného zatmění byl Měsíc po dobu přibližně 83 minut zcela uvnitř zemské umbry.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-09-09 Stínohra
  2. NASA: Lunar Eclipses
  3. EarthSky.org: Total lunar eclipse of the full Corn Moon September 7, 2025
  4. APOD: 2019-01-25 Zásah Měsíce
  5. NASA: Eclipses
  6. APOD: 2008-08-20 Stín Země
  7. APOD: 2015-10-03 Modrý krvavý měsíc
  8. Wikipedia: Lunar_eclipse#Total_lunar_eclipse

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Měsíc, Shadow, Umbra


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »