Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa bolidu

Uznání: Courtesy P. Spurny, (Astronomical Institute, Ondrejov Observatory)

Tuto výjmečně jasnou stopu bolidu zachytila 21. ledna 1999 kamera typu rybí oko na české stanici Evropské bolidové sítě. Na noc dlouhé expozici jsou vidět stopy hvězd, ten jasný krátký oblouček vlevo nahoře pochází od Polárky. Přerušení na začátku stopy samotného bolidu pocházejí od závěrky, která rotuje 15 krát za sekundu. Zářivou stopu nakonec zachytily tři stanice a z jejich kombinovaných informací bylo možné odvodit podrobnosti o krátkém průletu meteoru atmosférou a o jeho předchozí meziplanetární pouti. Začátek zářivé stopy má změřenou výšku 81,9 kilometrů a 71,1 kilometrů proletěl za 6,7 sekundy. Předchozí dráha meteoroidu odpovídá třídě planetek typu Apollo, které překračují dráhu Země. Za čtyřicet let provozu Evropské bolidové sítě bylo zaznamenáno méně než 10 bolidů tak jasných, jako byl tento. Uvažuje se, že malý meteorit o váze pár set gramů ohnivý pád přestál a dopadl někde na česko-polské hranici.

Štítky: Meteor, Bolid, Stopy hvězd


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »