Úvodní  >  Autoři  >  Lukáš Houška

Autor: Lukáš Houška

O autorovi

Lukáš Houška

Narodil se v roce 1989 v Plzni. Vystudoval střední průmyslovou školu a následně nastoupil na Západočeskou univerzitu, kde studoval České dějiny, přičemž se zaměřil na dějiny Československé kosmonautiky, které se staly i tématem jeho bakalářské práce. Dlouhodobě se věnuje popularizaci kosmonautiky a to zejména jako správce sociálních sítí portálu kosmonautix.cz. Zde píše třeba i každotýdenní souhrny událostí z oblasti kosmonautky v kosmotýdeníku. Od roku 2014 pracuje v plzeňském planetáriu, kde se taktéž věnuje převážně popularizaci kosmonautiky. Krom toho je aktivní v oblasti kultury a od roku 2011 je předsedou plzeňského občanského sdružení PCFU.



29.07.2022 Upravený plán návratu vzorků z Marsu: s Perseverance a dvěma helikoptérami

(přečteno 3 150x)



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »